•   Czwartek, 25 lipca 2024
Blog

Budowa własnej szachownicy

Po raz pierwszy nauczyłem się grać w szachy z moim tatą jako młody chłopak. Teraz mam przyjemność grać z moim synem, więc postanowiłem zbudować własną planszę do gry w szachy dla niego i dla mnie. Po przeszukaniu internetu w poszukiwaniu przykładów postanowiłem stworzyć swój własny projekt. Do tego projektu użyłem kombinacji klonu i orzecha włoskiego ze względu na ich kontrastujące kolory i dostępność. W rzeczywistości, wiele z drewna pozostało z desek do krojenia, które zbudowałem w przeszłości. Dodatkowo, użyłem sklejki jako materiału bazowego dla górnej i dolnej części oraz przegrody wewnątrz schowka.

Budowa blatu szachownicy

Prawdopodobnie najważniejszą częścią szachownicy jest powierzchnia do gry, która jest siatką 8 na 8 różnokolorowych kwadratów. Siedząc patrząc na planszę z pozycji gracza, lewy dolny róg jest ciemnym kwadratem, a prawy dolny róg jest jasnym kolorowym kwadratem.

Zdecydowałem się na zbudowanie cienkiej warstwy lub naprzemiennych kwadratów z klonu i orzecha włoskiego, przyklejonych do warstwy sklejki o grubości 1/4″. Sklejka pomoże utrzymać blat płasko i uniknąć wypaczenia i ruchu.

Do wykonania kwadratów użyłem piły taśmowej, aby odciąć plastry o grubości 1/4″ zarówno z klonu jak i orzecha włoskiego. Po przepiłowaniu materiału przejechałem nim przez strugarkę grubościową, aby każdy z kawałków był płaski i tej samej grubości. Następnie materiał został rozerwany na pile stołowej na wąskie paski o szerokości kwadratów do gry.

Gdy paski były już pocięte na szerokość, zostały przyklejone do krawędzi w alternatywnych kawałkach klonu i orzecha włoskiego. Aby wykonać klejenie, najpierw strugałem papier pergaminowy na ławce, a następnie przyklejałem każdy kawałek obok siebie. Następnie umieściłem kilka prostych kawałków drewna (ścinki) na wierzchu desek, aby zapobiec ich wyboczeniu. Klamry były używane do wywierania nacisku na całej szerokości klejenia.
Na mojej ławce mam zamontowane szyny T-Slot, dzięki którym mogę przymocować zaciski. Jest to bardzo przydatne podczas wykonywania tego typu połączeń.

Po wyschnięciu tego zespołu, następnie przeciąłem go na krzyż o tej samej szerokości, co poszczególne paski. W ten sposób powstał pasek składający się z 8 kwadratów naprzemiennie z klonu i orzecha włoskiego.

Następnie paski te są ponownie przyklejane na krawędziach, a każdy z nich jest odwracany koniec do końca, aby stworzyć naprzemienny wzór w kratkę. Oprócz klejenia na krawędziach, paski zostały również przyklejone do kawałka sklejki 1/4″, wszystko w tym samym kroku. Podobnie jak w przypadku pierwszego klejenia, do utrzymania deski w płaskiej pozycji i dociskania jej podczas suszenia użyto cepów i ścisków.

W tym projekcie użyłem Titebond II do wszystkich połączeń klejonych. Przez lata miałem naprawdę dużo szczęścia z wszystkimi produktami Titebond, więc trzymam się ich. Użyłem butelki kleju Rockler z wałkiem kleju i działa to naprawdę dobrze.

Po przyklejeniu górnego wzoru zrobiłem ramkę do owinięcia wokół wzoru w kratkę. Rama jest wykonana z orzecha włoskiego z ciętymi narożnikami. Zrobiłem taką samą ramę dla spodu i góry.

Dolna rama po prostu trzyma kawałek sklejki 1/4″, a górna rama trzyma sklejkę i laminat z twardego drewna. Dla górnej ramy użyłem królika, aby umożliwić górną być równo z powierzchnią, a dolna używa dado.

Budowa boków szafki

Szafka ma dwa boki przymocowane do narożnych słupków. Dwa boki pozostawiają otwarty przód i tył, co pozwala na umieszczenie w nich szuflad do przechowywania szachów. Dwa panele boczne wykonane są z orzecha włoskiego, a narożniki z klonu.

Aby dodać szafce charakteru, użyłem frezarki do wykonania półokrągłych szczelin wzdłuż boków, a także do stworzenia ryflowanego wyglądu na narożnikach. W narożnikach wyfrezowałem wgłębienie na czop na panelach bocznych.

Montaż szafki z szachownicą

Klonowe narożniki są łączone na styk klejem. Oba boki są następnie przyklejone do dna. Zamontowałem również kawałek sklejki na środku skrzynki pomiędzy dwoma bokami. Pomaga to usztywnić całe pudełko, zapewnia wsparcie dla paneli bocznych oraz dodatkowe wsparcie dla góry i dołu, aby zapobiec wypaczaniu.

Ostatnim krokiem było przyklejenie górnej części do dolnego zespołu. Klej został nałożony na górną część paneli bocznych, bloki narożne i środkowy wspornik.

Szuflady do przechowywania szachownicy

Następnie wykonałem dwie szuflady z orzechowymi frontami i klonowymi bokami. Na dno użyłem twardej płyty pilśniowej 1/4″. Przymocowałem boki szuflady do frontu szuflady za pomocą złącza na jaskółczy ogon. Fronty szuflad mają takie same półokrągłe szczeliny jak boki szafki. Tylne boki szuflady są połączone z tyłem szuflady za pomocą półokrągłych połączeń klejonych.

Wyłożyłem również wnętrze szuflad zielonym filcem, aby chronić szachy.

Wykończenie szachownicy

Ostatnim krokiem w tej budowie było wykończenie szachownicy i szafki. W tym projekcie postanowiłem spróbować użyć lakieru szczotkowego. Czytałem wiele świetnych rzeczy o tym produkcie, więc pomyślałem, że spróbuję. Po pierwsze, ten produkt jest brutalny, musisz nosić respirator! Po drugie, nie sądziłem, że tak łatwo jest uzyskać rezultaty "bez pędzla", jak podaje się w internecie. Po kilku warstwach i szlifowaniu na mokro między warstwami, skończyłem na kilku warstwach lakieru w aerozolu z Deft. Tak czy inaczej, jestem bardzo zadowolony z wykończenia.

Zobacz również