•   Piątek, 19 kwietnia 2024
Poradnik

Montażownica do opon - jaką kupić?

Wszyscy wiemy, że ręczna wymiana opon może być wyzwaniem. Począwszy od schylania się i podnoszenia ciężkich kół, a skończywszy na niepotrzebnym obciążaniu ciała, powoduje to zmęczenie techników i wiąże się z możliwą niewydolnością warsztatu.

Dlatego właśnie zmieniarki do opon mogą stać się podstawowym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego, przydomowego garażu lub każdego innego miejsca. To, co może wydawać się znaczną inwestycją z góry, w ostatecznym rozrachunku przyniesie wysoki zwrot z inwestycji (ROI) i zwiększy wydajność. Jako kierownik warsztatu, ważne jest, abyś rozważył różne aspekty każdej dostępnej maszyny, takie jak rolkowe i łopatkowe separatory stopek, funkcje ręczne i hydrauliczne, zwiększona liczba miejsc na stopki oraz opcje demontażu i montażu bez użycia dźwigni.

Kiedy zainwestujesz w montażownice do opon, Ty i Twoi pracownicy możecie wykonać pracę szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Maszyny mogą nawet pomóc zredukować możliwość uszkodzenia opon i felg Twoich cennych klientów. Nasi eksperci zapewniają Państwu prawidłowe informacje przed podjęciem decyzji w sprawie rozwiązania. Współpracujemy z Tobą, zastanawiając się nad rodzajem pojazdu i opon, które masz do dyspozycji, i poprowadzimy Cię w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.

Przeznaczenie

Postęp technologiczny w przemyśle motoryzacyjnym oznacza, że warsztaty samochodowe muszą nadążać za tym samym tempem. Zamiast polegać na kilku technikach pracujących jednocześnie przy jednym pojeździe, można zastosować maszyny do zmiany opon, które pomogą w procesie demontażu i montażu. Gdy sprzęt zdejmie zespół, pracownicy mają to, czego potrzebują, na wyciągnięcie ręki. Mają do dyspozycji niezbędne elementy, aby zdjąć i wymienić oponę z koła pojazdu bez straty czasu, uszkodzenia opony lub zrobienia sobie krzywdy.

Rodzaje

Podobnie jak wszystkie elementy wyposażenia warsztatu samochodowego lub garażu, zmieniacze opon powinny odpowiadać konkretnym potrzebom użytkownika. Maszyny te mają różne konstrukcje i różne funkcje, aby obsługiwać różne typy i rozmiary opon w warsztacie. Oto sześć najczęściej spotykanych typów zmieniaczy opon.

1. Ramię wahadłowe

Zmieniarka z ramieniem wahadłowym poradzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami dzięki regulowanemu blatowi. Ramiona wahliwe mogą mieć szerszy zakres zacisku, co sprawia, że są łatwiejsze w obsłudze niż inne opcje. Dzięki czterem szczękom blatu, urządzenie umożliwia jednoczesną regulację wszystkich czterech, co ogranicza możliwość popełnienia błędu. Osłony szczęk z hi-grip zapewniają moment obrotowy mocowania, chroniąc również koła.

Technicy muszą jednak odkręcić głowicę maszyny, aby dopasować opony o różnych rozmiarach. Chociaż dostosowanie do różnych rozmiarów opon może zająć nieco więcej czasu, zmieniacze opon z ramieniem obrotowym pozostają na szczycie listy pod względem wydajności. Mogą one obsługiwać duże ilości zmian i są popularnym rozwiązaniem, ponieważ są niedrogie i proste w obsłudze.

2. Odchylana do tyłu

Wyposażona w wieżę, którą można odchylić do tyłu, aby zmieściły się w niej duże opony, maszyna z odchylanym tyłem może z łatwością wrócić na miejsce. Słynie z tego, że jest praktyczna i zapewnia szybkie działanie. Ale chociaż jest łatwiejsza w użyciu, jest również nieco droższa w porównaniu z wersjami z ramieniem uchylnym.

Zmieniarka do opon odchyla się do tyłu, dzięki czemu można założyć większe opony, co jest łatwiejsze niż przykręcanie i odkręcanie głowicy. Nie wymaga regulowanych przystawek i podstaw i może być bezpieczniejszym rozwiązaniem, zapewniając za każdym razem pracę na najwyższym poziomie. W tym przypadku jest to świetna inwestycja, jeśli Twoja załoga ma mniejsze doświadczenie ze zmieniarkami opon.

3. Bezdźwigniowe

Urządzenia bezdźwigniowe, znane również jako zmieniarki bezdotykowe, są doskonałą alternatywą, jeśli często zmieniasz opony niskoprofilowe lub run flat. Chociaż wymagają one szkolenia, zmieniarki bezdźwigniowe zapewniają ekstremalny poziom wydajności i możliwość dostosowania do przyszłych innowacji. Maszyny te podnoszą i ustawiają ciężkie obręcze opon bez ręcznej pomocy operatorów, eliminując konieczność każdorazowego schylania się pracowników.

Bezdotykowe zmieniarki opon to ogromna inwestycja, ale ze względu na wydajność, jaką otrzymujesz, są one w czołówce technologii zmiany opon. Sprzęt ten wykonuje pracę samodzielnie i jest idealny dla bardziej wykwalifikowanych pracowników, którzy przeszli odpowiednie szkolenie.

4. Ręczne

Jak można się domyślić, maszyny ręczne wymagają więcej wysiłku od członków załogi. Jeśli jesteś dużym sklepem, który specjalizuje się w wymianie i naprawie opon, powinieneś wybrać urządzenie o charakterze hydraulicznym. Ręczne montażownice do opon są idealne dla małych warsztatów i sklepów, ponieważ są bardziej praktyczne w przypadku sporadycznych serwisów oponiarskich. Są też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wymagają one wprawdzie fizycznej pomocy użytkownika i jego zespołu, ale za to nie wymagają ciężkiej pracy, jaką trzeba wykonać samodzielnie.

5. Ciężkie opony

Gdy w grę wchodzą większe opony, potrzebne jest odpowiednie narzędzie, które poradzi sobie z ich rozmiarem i wagą. Zmieniarki do ciężkich opon sprawdzają się w pojazdach terenowych, rolniczych i budowlanych, które mają koła o średnicy do 56 cali i opony do 90,5 cala o szerokości 43 cali. Dodatkowo, jeszcze większe wersje mogą pracować z oponami do 95 cali. Montują i demontują koło, wyposażone w hydrauliczny, samocentrujący uchwyt z czterema szczękami.

Poszukujesz sprawdzonej montażownicy do opon? Sprawdź ofertę na https://sklep-warsztat.pl/product-category/montazownice/.

Zobacz również