Jak szybko i sprawnie rąbać drewno?
Liczne normy, które odnoszą się do ochrony środowiska dążą do ograniczenia opalania mieszkań przy pomocy węgla i drewna. W rezultacie coraz mniej gospodarstw domowych wykorzystuje drewno, a więc o wiele rzadziej zachodzi konieczność rąbania drzewa. Szczególnie osoby mieszkające w mieście mają nikłe szanse na znajomość podstawowych zasad umożliwiających rąbanie drewna. Rąbanie drewna jest tylko z pozoru łatwą czynnością, w rzeczywistością jest to bardzo niebezpieczne i wypadek przy tej pracy może zdarzyć się bardzo często. Równolegle niewłaściwe rąbanie może doprowadzić do powstania zakwasów. W rąbaniu drewna bardzo ważne jest także posiadanie właściwej siekiery, która jest kluczem do osiągnięcia połowy sukcesu.
Rąbanie drewna: 3 wskazówki dla początkujących
Pierwsze próby rąbania drewna powinny być w szczególności umotywowane przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, ponieważ rąbiąc drewno przez nieuwagę można poważnie się skaleczyć, a nawet uszkodzić ciało. Zdarza się także, że siekiera lub kawał drewna spada na stopę. Jednocześnie należy pamiętać o ochronie oczu przez kawałkami drewna. W rezultacie pierwszą z najważniejszych zasad związanych z rąbaniem drewna jest podsiadanie właściwego ubrania ochronnego. Kluczowe jest posiadanie specjalistycznych okularów ochronnych, rękawic roboczych, a także wzmocnionego i utwardzonego obuwia.
Przystępując do rąbania drewna należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego miejsca na rąbanie drewna. Kluczowe jest posiadanie szerokiego i stabilnego pniaka. Istotne jest, aby pniak był ustawiony na stabilny i płaskim gruncie. Powierzchnia powinna być twarda, ponieważ miękkie podłoże osłabia siłę uderzenia siekierą. Ergonomia stanowiska pracy rębacza wymaga, aby pniak posiadał orientacyjną wysokość wynoszącą odległość od ziemi do kolan. Osoba rąbiąca drewno powinna być oddalona o ok. 40 cm od kawałka drewna. Na samym początku najlepiej ustawiać kawałek drewna na zewnętrznej części pniaka, ponieważ brak precyzji pozwoli przy nietrafieniu na wbicie siekiery w przygotowany pniak, a nie na nogach. W żadnym wypadku nie należy przytrzymywać rąbanego drewna, ponieważ wystarczy delikatne odejście od części pniaka, a siekiera wyląduje na rękach rębacza.
Bardzo często zdarza się, że duży kawałek ciężko jest rozłupać za pierwszym uderzeniem. Najczęściej w takich sytuacjach siekiera wbija się w drewno. Wówczas należy ją odwrócić wraz z kawałkiem drewna i uderzyć drugą stroną w pień. Tym sposobem powinno się już udać rozłupać drewno. W tej sytuacji występuje zagrożenie, że drewno spadnie podczas zamachnięcia siekierą. Ułatwieniem podczas rąbania sękatego drewna jest wykorzystywanie klinów. Powinny być wbijane w drewno przy wykorzystaniu siekiery, a następnie powinny być dobijane za pomocą siekiery. Wówczas o wiele łatwiej o rozłupanie kawałka drewna.
Jak rąbać drewno bez zakwasów?
Rąbanie drewna to spory wysiłek, który może także skutkować wystąpieniem zakwasów. Wszystko jest oczywiście uzależnione od tego jak intensywnie i jak długo będzie to w jednym czasie robione. Zatem jak rąbać drewno? Rąbanie drewna to swoiste ćwiczenia cardio, które w trakcie jednej godziny umożliwia spalenie aż 422 kcal. W rezultacie warto, aby podczas rąbania drewna robić krótkie przerwy, które pozwolą na chwilową regeneracje. Równie istotne jest także zmienianie stron, z której kierowana jest siekiera. Rąbanie drewna bez zakwasów może odbyć się tylko przy dozowaniu wysiłku. Warto podzielić to na kilka podejść lub najlepiej będzie, jeżeli uda się rozłożyć rąbanie drzewa na kilka dni.
Należy pamiętać, że wystąpienie zakwasów nie jest czynnikiem, który rzutuje na zdrowiu organizmu. Jest to w pełni naturalna reakcja organizmu, która spowodowana jest wydzieleniem kwasu mlekowego przez mięśnie w trakcie wysiłku. Zakwasy choć bywają uciążliwe, to zakończą się same bez jakiejkolwiek pomocy medycznej. Zazwyczaj trwają ok. 1 dnia, ale odpowiednia ilość wysiłku pozwoli na rozruszanie mięśni.
Rąbanie drewna dla wielu osób nie jest najprzyjemniejszą czynnością, jednak opanowanie właściwej techniki wraz z przestrzeganiem nadrzędnych zasad bezpieczeństwa pozwoli na wykonywanie tego bez ryzyka uszkodzenia ciała. Konieczne jest także przechowywanie siekiery w miejscu, do którego dostępu nie maja dzieci, co pozwoli uniknąć narażenia ich na prawdziwe niebezpieczeństwo. Siekiera powinna być także regularnie ostrzona, ponieważ tępy sprzęt nie pracuje efektywnie, a także jest zagrożeniem dla osoby rąbiącej drewno. Łatwiej wówczas o skupianie się na czynnikach mniej ważnych.