•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Blog

Z jakich narzędzi korzysta ślusarz

Zadaniem ślusarza jest ręczna obróbka metali na zimno. Fachowiec może na przykład wykonywać okucia budowlane lub dorabiać klucze do zamków. Zawód ślusarza obecnie jest zdecydowanie mniej popularnym niż chociażby kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Wówczas to produkcja ręczna ceniona była niezwykle wysoko. Teraz zwykło się twierdzić, iż zepsuty sprzęt należy wyrzucić, a w jego miejsce kupić nowy. Dzieje się tak głównie za sprawą postępującej globalizacji i techniki, co łącznie powoduje przeniesienie większości produkcji do Azji, gdzie jej koszty są niezwykle niskie. Ciekawi Cię, jakie narzędzia ślusarskie są dzisiaj niezbędne w zawodzie i do czego się je wykorzystuje Zapraszamy do lektury!

Klucz, przecinak – jakie narzędzia posiada ślusarz?

Podstawowym zadaniem rzemieślnika nazywanego ślusarzem jest ręczna lub ręczno-maszynowa obróbka metalu. Celem pracy tej osoby jest budowa prostych konstrukcji, konserwacja i naprawa prostych mechanizmów oraz wyrobów. Szkoły ślusarskie oferują pobieranie nauk w odpowiednich kierunkach, w uzależnieniu od profilu przyszłej działalności. Wśród specjalistów ślusarzy można wymienić: ślusarza konstrukcji stalowych, ślusarza urządzeń komunikacyjnych i sprzętu domowego, ślusarza samochodowego, jak również ślusarza wyrobów artystycznych.

Zaczynając rozprawę o podstawowych narzędziach ślusarskich, jakie miałyby stanowić wyposażenie warsztatu na pewno należy wspomnieć o stole warsztatowym. Tutaj priorytetem jest solidna budowa. Warto również, aby był wyposażony w podręczną szufladę na narzędzia. Niezbędna jest też twarda powierzchnia blatu, wytrzymała na uderzenia. Może być wykonana w pełni z desek lub po części obita lub wykonana ze stali, ale też pokryta odpornym na oleje, smary i różnorodne płyny poszyciem. Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie w tylnej części stołu ścianki z haczykami i półkami na podstawowe narzędzia ślusarskie. Kiedy będzie ściśle przylegała do blatu to dodatkowo uniemożliwi wpadanie drobnych elementów za stół. Miejsce pracy ślusarza powinno być doskonale oświetlone. Najlepiej w tym celu wykorzystać żarówki emitujące światło białe lub ciepłe, imitujące słoneczne.

Podstawowym narzędziem, które montuje się na stałe do ślusarskiego stołu jest imadło. Umiejscowienie go na środku pozwala na wygodne operowanie dostępnym miejscem roboczym i przy najmniejszym ryzyku spowodowania uszczerbku na zdrowi wśród osób postronnych. Imadło zamontowane na prawidłowej wysokości pozwoli ślusarzowi podeprzeć własną brodę pięścią przy jednoczesnym podparciu łokciem szczenk imadła i zachowaniu wyprostowanej postawy.

Dobrym pomysłem będzie wyposażenie warsztatu w wiertarkę słupową. Może być niewielkich rozmiarów. Ważne jednak, aby posiadała charakterystyczną „nóżkę” i umożliwiała wykonywanie wszelkich wierceń blach lub innych elementów w kierunku prostopadłym do powierzchni wierconej.

chwytak

Omawiając narzędzia ślusarskie nie można by było również zapomnieć o przecinarce do metali. O jej rodzaju będzie zawsze decydować zasobność portfela. Może mieć postać przecinarki tarczowej, piły ramowej lub taśmowej.

Niezbędne w pracy ślusarza na pewno okażą się również podstawowe elektronarzędzia takie, jak: wiertarka ręczna, szlifierka kątowa z tarczą małą oraz dużą, spawarka inwertowa, półautomat spawalniczy oraz szlifierka stołowa, jak również wkrętarka. W tym przypadku dobrze posiadać też rękawice i przyłbicę.

Wśród podstawowych narzędzi ręcznych stosowanych przez ślusarza należałoby wymienić: klucze, piłki ręczne do metalu, młotki półkilogramowe oraz kilogramowe, przecinaki, punktaki, kliny, wkrętaki płaskie i krzyżowe, rysiki, wiertła kręte, gwintowniki proste oraz spiralne, jak również jakże popularne: pilniki, zdzieraki oraz gładziki.

W rękach wprawionego ślusarza nie może zabraknąć również profesjonalnych narzędzi pomiarowych. Wśród tych najpowszechniej wykorzystywanych znajdują się: suwmiarki, mikrometry, kątowniki traserskie małe i duże, ze stopką lub bez niej, nitownice ręczne, ściski stolarskie, kleszcze, klucze płaskie oraz oczkowe oraz gwintowniki.

Podstawę prac ślusarskich stanowi przecinanie elementów metalowych. Te małe zwykle wymagają wykorzystania w tym celu imadła, większe – podpory stalowej. W tym celu wykorzystuje się najczęściej elektronarzędzia. Drugim zadaniem ślusarza jest spawanie. Urządzeń spawalniczych jest bardzo szeroka gama, jednak w warsztatach najczęściej spotyka się MIG/MAG lub MMA. Pierwszy typ służy do spawania gołym drutem w osłonie gazów, drugi – do spawania elektrodą otuloną.

Zobacz również