•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Poradnik

Jak wyczyścić plastikowe części w samochodzie?

Wiele elementów w naszych samochodach jest wytworzonych z plastiku. O ten rodzaj części z tworzywa sztucznego w autach warto szczególnie dbać, ponieważ z łatwością przyciągają brud oraz dodatkowo łatwo matowieją. W jaki sposób i czym czyścić plastikowe elementy w naszych pojazdach? Czym je konserwować i co jeszcze warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym należy czyścić zewnętrzne plastiki w samochodzie?

Często w trakcie mycia pojazdu skupiamy się głównie na wyglądzie lakieru samochodowego. Podczas pielęgnowania karoserii powinniśmy też przyjrzeć się plastikowym częściom. Bardzo często są nimi osłony błotników, listwy ochronne na drzwi i zderzak, kratki, relingi dachowe.

Plastiki znajdujące się na zewnątrz samochodu zazwyczaj posiadają chropowatą powierzchnię. Ich czyszczenie można rozpocząć od wymycia ich ciepłą wodą. Do mycia najlepiej postawić na sprawdzone, bezpieczne produkty firmy Meguiar's np. dla elementów plastikowych produkt, taki jak Meguiar's Gold Class Trim Detailer – stanowiący środek skuteczny i odpowiedni do pielęgnacji plastików.

Czyszczenie najlepiej wykonywać przy użyciu profesjonalnego produktu, takiego jak gąbka do odświeżania plastików Meguiar's Ultimate Black Sponges.

Po zakończeniu mycia plastików zewnętrznych warto zastosować środek ochronny, najlepiej produkt do konserwacji zderzaków. Sprawi on, że kolor tworzywa zostanie ożywiony, a także powstanie powłoka ochronna przeciwdziałająca negatywnym czynnikom atmosferycznym.

czyszczenie wnętrza samochodu

W jaki sposób czyścić plastiki we wnętrzu pojazdu?

Czyszczenie plastików wewnątrz samochodu jest równie ważne, jak na zewnątrz. Gdybyśmy zaniedbali ich pielęgnację, to z łatwością mogłyby się stać siedliskiem grzybów czy bakterii. Dodatkowo porządek wewnątrz auta sprawi, że przebywanie w nim będzie dla nas zwyczajnie przyjemniejsze.

Co bardzo ważne – czyszczenie plastików jest kluczowe w przypadku osób borykających się z alergiami lub innymi problemami zdrowotnymi. Brud może bowiem powodować, że zacznie pojawiać się wilgoć, a ta zaś będzie przyczyną parowania szyb w samochodzie.

W jaki sposób należy czyścić plastikowe części we wnętrzu pojazdu? Przede wszystkim należy postawić na specjalistyczne produkty, celowo przeznaczone do pielęgnacji plastików. Warto wybierać środki najwyższej jakości, zapewniające pełną ochronę i pielęgnację, takie jak np. Meguiar's New Car Scent Protectant - środek do pielęgnacji plastików wewnętrznych. Można też postawić na ściereczki nawilżane do kokpitu. Ściereczki jednak mogą być jedynie uzupełnieniem właściwej kosmetyki. Co jakiś czas należy bowiem wykonywać dokładną sesję pielęgnacyjną.

Aby plastiki we wnętrzu pojazdu zostały dokładnie wyczyszczone, powinniśmy zastosować profesjonalny środek i po jego położeniu na powierzchnię – polerować miejsce miękką ścierką. Jeżeli zależy nam na dotarciu do miejsc trudno dostępnym, najlepiej użyć w tym celu patyczka bądź pędzelka z miękkim włosiem. Pozwoli nam to dotrzeć do takich powierzchni, które są trudne w pielęgnowaniu, np. jak kratki wentylacyjne.

Konserwacja plastików w pojazdach

Oprócz czyszczenia plastików powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej ich konserwacji. Umożliwi ona rzadsze czyszczenie wnętrza, a także zapewni ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, zmianą barwy czy matowieniem.

Wiele dostępnych na rynku środków pielęgnacyjnych do plastiku służy jednocześnie do konserwacji. Bardzo dobrym produktem na odnowienie koloru plastików są preparaty z woskiem. Wpływa on na opóźnienie procesów starzenia się plastiku.

Konserwacja powinna być wykonywana cyklicznie, regularnie (najlepiej co najmniej raz w miesiącu). Dzięki regularności wykonywania konserwacji mamy pewność, że nasze powierzchnie przez cały czas posiadają warstwę ochronną.

Zastanawiasz się, czy możliwe jest pozbycie się rys na plastikach i w jaki sposób? Istnieje kilka możliwych rozwiązań, ale najbezpieczniejszym z nich jest regeneracja tworzyw sztucznych przy pomocy specjalistycznych preparatów. Można przykładowo postawić na stosowany w detalingu dressing, przywracający pierwotny kolor plastików i chroniący je przed promieniowaniem ultrafioletowym i kurzem. Do renowacji plastików nadają się również standardowe środki czyszcząco-konserwujące (najczęściej występujące w postaci mleczek czy aerozoli).

Zobacz również