•   Czwartek, 25 lipca 2024
Blog

Koło łańcuchowe początkiem dla techniki maszynowej

Często w świecie naukowym słyszy się powiedzenie, że na początku było koło. Fraza ta nie jest żadnym fałszem, ponieważ to właśnie koło zapoczątkowało całą technikę - a na pewno technikę maszynową. Jak jednak dzisiaj postrzega się koło? Najczęściej będzie ono kojarzyć się z napędem - przyzwyczaił do tego dzisiejszy świat. Obecnie koła są napędzane w różnymi metodami. Dalej popularnym sposobem napędzania koła jest łańcuch (koło łańcuchowe), choć przez wiele osób jest to dosyć starodawna metoda w dzisiejszych czasach.

Koło łańcuchowe świetnym mechanizmem wspierającym

Z czym najczęściej kojarzy się koło łańcuchowe? Z pewnością z napędem oraz przekładnią łańcuchową w rowerze. Mechanizm ten należy do bardzo prostych konstrukcyjnie napędów, którego uruchomienie nie jest zbyt skomplikowane. W porównaniu z trzema lub czterema dekadami wstecz koło łańcuchowe nie jest tak popularne, choć nadal kojarzy się z przemysłem napędowym.

Koło łańcuchowe (lub przekładnia łańcuchowa) kojarzy się bardzo często z maszynami rolniczymi. I dotyczy to również nowoczesnych pojazdów tego rodzaju. Są one napędem dla części z wałów oraz służą jako wspornik dla niektórych typów przekładni.

Koła łańcuchowe stosuje się również w motocyklach. Łańcuchy służą do wspomagania napędu części motorów.

Typy łańcuchów w przekładniach oraz kołach łańcuchowych

W obecnych przekładniach łańcuchowych stosuje się dwa rodzaje łańcuchów:

  • łańcuchy drabinkowe - są proste w budowie. Nie hałasują również zbyt bardzo. Są najczęściej stosowane w takich pojazdach, jak rowery. Działają bardzo sprawnie.
  • łańcuchy pierścieniowe - ich geometra jest o wiele bardziej rozbudowana. Skomplikowana konstrukcja składa się ze specjalnie wyprofilowanego kłębu. Jego zadaniem jest utrzymanie łańcucha na kole tak, aby się z niego nie zsuwał. Warto pamiętać, że praca kłębu oraz łańcucha musi być nienaganna, aby łańcuch mógł pokazać maksimum swoich możliwości.

Rodzaje kół oraz ich łańcuchów - zastosowanie

Łańcuchy pierścieniowe są bardzo mocnymi elementami, lecz o wiele wolniejszymi. Najczęściej wykorzystuje się je w różnego rodzaju dźwigach czy podnośnikach o bardzo dużej mocy. Koła łańcuchowe są rzadko kiedy poddawane wymianie - zwykle raz założone ma długą żywotność. Jeśli już jest taka konieczność, to montuje się całkiem nowe ogniwo pracujące.

W mniejszych konstrukcjach można znaleźć natomiast łańcuchy oraz koła drabinkowe. Są szybkie, lecz nie tak wytrzymałe jak typ łańcuchowy. Koła drabinkowe są czasami stosowane w formie naciągu do urządzeń rolniczych czy rozrzutników. Bardzo proste przekładnie z łańcuchem drabinkowym można zobaczyć zwykle w rowerach czy motocyklach.

Obecnie układy drabinkowe czy łańcuchowe są uważane za przestarzałe, lecz wciąż się je stosuje. To wszystko dzięki ich niezawodności. Zdarza się, że koła napędowe występują w tamach czy mostach już od wielu dekad. Oczywiście technika wciąż się rozwija, lecz koła napędowe są nadal stosowane jako element bardzo wydajny i mało awaryjny.

Sprawdź ofertę łańcuchów napędowych na https://www.janus.com.pl/lancuchy-napedowe-tulejowe-solid/.

Zobacz również