•   Środa, 24 lipca 2024
Recenzje narzędzi

Recenzja wyrzynarki gąsienicowej DEWALT - model DWS520K

Przez ostatnie 6 miesięcy testowałem pilarkę DEWALT DWS520K TrackSaw (wersja przewodowa). Dla tych z Was, którzy nie są zaznajomieni z piłą TrackSaw, chciałbym opisać ją jako wielozadaniową pilarkę, która posiada precyzję piły stołowej, elastyczność piły tarczowej i możliwości piły panelowej.

Dla mnie jest kilka powodów, dla których DEWALT TrackSaw był atrakcyjny. Jednym z największych dla mnie powodów jest fakt, że mój warsztat znajduje się na 2 piętrze garażu. Piła TrackSaw pozwala mi ciąć arkusze blachy na bardziej poręczne rozmiary, które mogę wnieść do warsztatu. Jasne, że mógłbym to zrobić za pomocą piły tarczowej, ale nie tak precyzyjnie i schludnie. Wreszcie, TrackSaw pozwala mi również na wykonywanie cięć wewnątrz gotowych domów bez robienia wielkiego bałaganu. Zadania takie jak podcinanie drzwi i wycinanie paneli z szafek to bułka z masłem z piłą TrackSaw.

Cechy i specyfikacja DEWALT TrackSaw

  • System cięcia bez prześwitu zapewnia precyzyjne, proste i bezodpryskowe cięcia
  • Do użytku z podwójnymi listwami tnącymi dla idealnie prostych cięć w obu kierunkach
  • Głębokość cięcia na szynie: 2-1/8 (54mm) pod kątem 90 stopni, 1-5/8 cala (41mm) pod kątem 45 stopni; skala głębokości dokładnie wskazuje dokładną głębokość cięcia z uwzględnieniem grubości szyny
  • Silnik 12A, 1300W bez trudu radzi sobie z twardym drewnem o grubości do 2-1/8 cala
  • Ciągły mechanizm antyodbiciowy i klin zapobiegający odbiciu po włączeniu; niskoprofilowa osłona brzeszczotu pozwala na używanie piły w ograniczonych przestrzeniach
  • Brzeszczot: 6-1/2" 44T ATB
  • Zarządzanie pyłem: Uniwersalny port 1-1/4"
  • Waga narzędzia z brzeszczotem: 12 lbs

Testowanie traka DEWALT TrackSaw

Kilka lat temu Festool wprowadził na rynek piły tarczowe do cięcia wgłębnego i szybko stały się one prawdziwą furorą. Więc kiedy DEWALT wyszedł z ich TrackSaw byłem naprawdę podekscytowany, aby zobaczyć, jak to się układa i jeszcze lepiej, jak dobrze działa. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy używałem mojej piły TrackSaw do wielu projektów, w tym do cięcia dużych ilości blach podczas budowy mojego nowego warsztatu (bez przenoszenia mojej piły stołowej, aby zaoszczędzić miejsce).

Byłem bardzo zadowolony zarówno z jej wydajności, jak i funkcjonalności. Piła TrackSaw pozwala mi ciąć arkusze blachy z precyzją piły stołowej i elastycznością mojej zwykłej piły tarczowej.

System prowadnic/prowadnic

Sercem i podeszwą piły TrackSaw jest system prowadnic, który łatwo mocuje się do obrabianego elementu. Jak widać na zdjęciu powyżej, prowadnica posiada szczelinę na spodzie, która pozwala na zablokowanie specjalnie zaprojektowanych zacisków. Zacisk przesuwamy wzdłuż dolnej części prowadnicy, aż dotrze do obrabianego elementu, a następnie mocno go zaciskamy. System mocowania działa wspaniale i nic bym w nim nie zmienił!

Szynę można dostać w 3 różnych rozmiarach, w tym: 46″, 59″ lub 102″. Możesz również połączyć kilka szyn razem za pomocą opcjonalnego łącznika szyn.

Ostrze tnące

Następną cechą TrackSaw, która naprawdę dopełnia "WOW" dla mnie jest sposób, w jaki ostrze zagłębia się w obudowie i wykonuje niewiarygodnie gładkie cięcia. Jak widać na zdjęciu powyżej, ostrze opuszcza się z obudowy i tnie ściśle do gumowej krawędzi, która jest przymocowana do szyny. Kiedy pierwszy raz używasz prowadnicy, docinasz ją tak, aby była idealnie wyrównana z ostrzem.

Jeśli pozwolisz pile osiągnąć pełną prędkość przed rozpoczęciem zagłębiania się w materiał, ma ona wystarczająco dużo mocy, aby ciąć w grubym materiale bez zakleszczania się.

Ponadto, za ostrzem znajduje się sprężynowy klin, który zapobiega odbiciu. W ostatecznym rozrachunku obrót i ustawienie noża klinowego sprawiają, że TrackSaw jest bardzo zbliżony do działania piły stołowej.

Zbieranie pyłu

System zbierania pyłu w TrackSaw jest naprawdę świetny. Piła jest wyposażona w uniwersalny port 1-1/4″, który można obracać o 360 stopni, aby usunąć dom z drogi. Po podłączeniu do standardowego odkurzacza warsztatowego piła TrackSaw jest prawie całkowicie wolna od pyłu. DEWALT twierdzi, że odsysanie pyłu wynosi 90%, ale ja czułem, że jest nawet lepiej.

Podcinanie / cięcie blisko przeszkód

Jedną z unikalnych cech pił gąsienicowych jest możliwość zbliżenia brzeszczotu do innej powierzchni. Niezależnie od tego, czy podcinasz drzwi, czy tniesz podłogę przy ścianie, TrackSaw może cię do tego zbliżyć. Udało mi się doprowadzić brzeszczot do cięcia w odległości 5/8″ od sąsiedniej powierzchni.

Powierzchnia czołowa osłony/obudowy tarczy jest pokryta powierzchniami bezśladowymi, aby umożliwić ci pracę piły na delikatnych powierzchniach, takich jak podłoga.

Cięcie ukośne

TrackSaw może nawet ciąć po skosie do 47 stopni. Przetestowałem tę funkcję na kilku arkuszach sklejki i cięcia były tak samo gładkie. Czułem, że muszę nieco zwolnić tempo cięcia, ponieważ piła jest nieco głośniejsza podczas cięcia pod kątem 45 stopni. Gdybym miał jakąś drobną sugestię, to chciałbym, aby prowadnica kąta cięcia pod skosem została nieco unowocześniona, tak aby była bardziej precyzyjna i łatwa w użyciu.

Głębokość cięcia

TrackSaw posiada regulację głębokości cięcia, która pozwala na precyzyjne ustawienie głębokości cięcia. Jest to kluczowa funkcja dla pił tego typu, jeśli chcesz ciąć na innej powierzchni roboczej. Jak wspomniałem powyżej, jedną drobną uwagą byłoby uaktualnienie głębokości cięcia o bardziej precyzyjne prowadnice. Prowadnica działa, ale wydaje się, że można by ją dopracować.

Końcowe przemyślenia

Piła traktorowa DEWALT to świetne narzędzie! Nie jestem w stanie powiedzieć, jak często jej używam i jak bardzo jestem zadowolony z dokładności i elastyczności, jaką daje mi ta piła. Moja piła stołowa jest chyba trochę zaniedbana, ponieważ nie używam jej teraz tak często! Jeśli potrzebujesz piły do precyzyjnego cięcia arkuszy blachy lub precyzyjnego wycinania paneli w szafkach lub innych szczegółowych prac, to gorąco polecam DEWALT TrackSaw.

Ludzie z DEWALT zadbali również o to, aby system prowadnic był łatwiejszy w utrzymaniu. Możesz kupić części zamienne do listwy antyodpryskowej, listwy ślizgowej i listew ciernych.

Zobacz również