•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Poradnik

Czym są i do czego służą lampy stroboskopowe?

Na pewno każdy z nas słyszał o lampach stroboskopowych. Lampy stroboskopowe są niezwykle przydatne w samochodowej mechanice. Jej użycie jest niezbędnym czynnikiem do sprawdzenia oraz także wyregulowania momentu zapłonu w benzynowych silnikach. Dlaczego taka ważna jest regulacja momentu zapłonu? To przecież ten parametr jest bezpośrednio odpowiedzialny za osiągi silnika. Rozwińmy jednak to, do czego służą lampy stroboskopowe oraz gdzie możemy je kupić.

Do czego służy lampa stroboskopowa?

Na pewno lampy stroboskopowe w mechanice samochodowej są niezastąpione. Żaden mechanik nie wypowie się, że są one niepotrzebne. Warto przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób działa w ogóle silnik samochodu. Aby rzeczywiście pracował w sposób prawidłowy, niezbędna jest mu ilość właściwa paliwa, ale także iskra oraz powietrze. Właśnie dzięki iskrze dochodzi do zapłonu mieszanki, przy właściwym jednocześnie położeniu tłoka w samochodowym cylindrze.

Producent silnika określa sam moment zapłonu pod postacią wartości kąta zapłonu w stopniach, w stosunku do tak zwanego zwrotu górnego punktu umiejscowienia tłoka w cylindrze. Lampy stroboskopowe są odpowiedzialne za emitowanie światła, które to pozwala na określenie kąta wyprzedzania zapłonu, w trakcie, gdy silnik pozostaje uruchomiony. Należy następnie porównać samą skalę umieszczoną na obudowie sprzęgła razem ze znakiem naniesionym na zamachowym kole sprzęgła. Na pewno warto wybierać lampy stroboskopowe o wysokiej jakości.

Najtańsze lampy stroboskopowe błyskowe można już kupić za około sto złotych. Im lampy stroboskopowe są bardziej zaawansowane, tym ceny lamp rosną odpowiednio. Biorąc za przykład podstawową wersję lamp stroboskopowych nie posiadają one wyświetlacza, a ten ma wpływ znaczący na jej obsługę, jak i także odczyt precyzyjny parametru zadanego. Na rynku także znajdziemy bez żadnego problemu lampy stroboskopowe, które służą do ustalania momentu zapłonu w wysokoprężnych silników, jak i lampy stroboskopowe do diesla są nieco droższe z powodu technologii najbardziej zaawansowanej.

W przypadku zaangażowania w samodzielne naprawianie, jak i tuningowanie swojego samochodu nie ma się jednak czym kompletnie przejmować, ponieważ dobrą lampę już można kupić za około dwieście złotych. Jednak prowadzenie swojego własnego warsztatu samochodowego, wymaga już lampy, która jest bardziej zaawansowana. Jej koszt to przedział między pięćset a osiemset złotych.

Lampa stroboskopowa Jonnesway

Jak wybrać model idealny?

Jeśli chodzi o lampy stroboskopowe to mamy naprawdę szeroki wybór. Inne modele są polecane dla amatorów majsterkowania w garażu, a inne dla osób, prowadzących własny warsztat.

Warto postawić na lampę stroboskopową, której obudowa jest metalowa. Gdy na dodatek obudowa jest chromowana estetycznie, to na pewno spełni to wszelkie nasze oczekiwania. Na rynku znajdziemy lampy w kształcie pistoletu. Są one na pewno wygodne w użytkowania. Postawmy na lampę, która jest wyposażona w indukcyjny czujnik, który to odpowiada za mierzenie kąta wyprzedzania zapłonu od wartości zero do nawet sześćdziesięciu. Nie można zapominać o woltomierzu oraz obrotomierzu. One kontrolują napięcie oraz pomiar na wszelkich podzespołach.

Same lampy powinny regulować sam czas zapłonu. Na dodatek wykonuje pomiar ośrodkowego wyprzedzania. Do tego dochodzi pomiar wyprzedzania podciśnienia, jak i kąta największego wzniosu krzywki.

Gdzie można kupić lampy stroboskopowe?

Wiemy już mniej więcej, które lampy stroboskopowe warto wybrać, jak i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Warto na pewno zastanowić się, gdzie można lampy stroboskopowe zakupić. Miejsc tych jest naprawę sporo. Najlepiej jednak skupić się na sprawdzonych sklepach z narzędziami, czy też na sklepach motoryzacyjnych.

Wybór takich sklepów jest naprawdę spory. Możemy wybierać pośród sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach przepadamy głównie za sklepami internetowymi. W sklepach internetowych nie tylko zyskujemy na czasie, ale także najczęściej są dostępne dużo niższe ceny. Nie da się ukryć, że bardzo nam się to podoba. Co więcej, w sklepach internetowych mamy także większy wybór. Naprawdę nie znajdujemy tutaj żadnych wad zakupów internetowych. Jesteśmy z nich zadowoleni i kupujemy różne produkty. Nie są to tylko lampy stroboskopowe, ale także ubrania, kosmetyki, meble, a nawet artykuły spożywcze. Rzeczywiście w sieci możemy kupić absolutnie wszystko. Mówi się nawet, że jeśli czegoś nie można znaleźć w sieci, to po prostu nie istnieje.

Zobacz również