•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Narzędzia

Recenzja strugarki DEWALT - model DW735X

Wybierając maszyny do mojego nowego warsztatu stolarskiego, jednym z moich największych ograniczeń było wybranie sprzętu wystarczająco dużego, aby obsłużyć przyzwoitej wielkości projekty, a jednocześnie wystarczająco małego, aby zmieścił się w średniej wielkości warsztacie. Wybór strugarki grubościowej sprowadza się w zasadzie do dwóch kategorii wielkościowych; małych przenośnych (aczkolwiek naprawdę ciężkich, aby były przenośne!), lub bardzo dużych maszyn wolnostojących. Maszyny wolnostojące są zdecydowanie za duże do mojego warsztatu, więc pozostało mi przeszukiwanie kategorii strugarek 13″.

Nie zajęło mi długo, aby wyzerować się na jednym konkretnym strugu i był to DEWALT DW735. Po przeczytaniu kilku recenzji stało się dla mnie jasne, że jest to ukryty klejnot wśród linii produktów DEWALT. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych danych technicznych tego narzędzia oraz moją opinię na temat tego super-wydajnego struga grubościowego firmy DEWALT.

Specyfikacja i cechy - Model DW735X

 • Ampery: 15.0 Amperów
 • Prędkość bez obciążenia: 20.000 (silnik) / 10.000 (głowica tnąca) obr.
 • Max głębokość cięcia: 1/8″
 • Głębokość Pojemność: 6″
 • Szerokość Pojemność: 13″
 • Waga narzędzia: 92 lbs
 • Mocny silnik 15 AMP, 20,000 RPM (prędkość głowicy tnącej 10,000 RPM) z łatwością radzi sobie z większymi cięciami w szerszych materiałach
 • Głowica tnąca z trzema nożami zapewnia o 30% dłuższą żywotność noży oraz sprawia, że ich wymiana jest szybsza i łatwiejsza
 • Przekładnia o dwóch prędkościach umożliwia użytkownikom zmianę prędkości posuwu w celu optymalizacji cięć na cal przy 96 lub 179 CPI
 • Wspomagany wentylatorem wyrzut wiórów odkurza wióry z głowicy tnącej i odprowadza je na zewnątrz maszyny
 • Odlewana aluminiowa podstawa 19-3/4″ jest 2x bardziej sztywna niż standardowa podstawa 10″ i stoły składane
 • Automatyczna blokada karetki redukuje ruch powodujący ścinanie bez potrzeby ręcznego angażowania przez użytkownika
 • Wskaźnik usuwania materiału i bardzo duża skala grubości zapewniają dokładne cięcia przy każdym przejściu
 • Bardzo duży ogranicznik głębokości głowicy rewolwerowej umożliwia użytkownikom łatwy powrót do najczęściej używanych grubości
 • zawiera stół podający i odbierający oraz dodatkowy zestaw noży

Prosta konfiguracja / łatwość użycia

Zanim jeszcze przepuściłem kawałek drewna przez strug, byłem pod wrażeniem. Po wyjęciu z pudełka urządzenie jest bardzo ciężkie i widać, że jest to maszyna do dużych obciążeń. Strug DW735 jest tak łatwy w ustawieniu, że nawet osoba zupełnie początkująca w struganiu grubych elementów może go ustawić w ciągu kilku minut. Dostarczana jest z już zainstalowanymi ostrzami i wszystkimi fabrycznie ustawionymi ogranicznikami.

Aby rozpocząć wystarczy włożyć około cala deski, którą chcemy strugać do końca strugarki i opuścić głowicę tnącą na deskę. Następnie wysuwamy deskę i opuszczamy głowicę na tyle, aby wykonać pierwsze cięcie. Włączamy maszynę i patrzymy jak robi swoją magię, to takie proste!

Jest tak prosta w ustawieniu, że szczerze mówiąc myślałem, że po prostu mi się poszczęściło, jednak szybko przekonałem się, że DW735 jest właśnie tak łatwa w ustawieniu. Jeszcze bardziej imponujące jest to, jak płynnie działają elementy sterujące.

Głowice tnące są podnoszone i opuszczane za pomocą bardzo płynnie obracającego się uchwytu po jednej stronie urządzenia. Na każdy pełny obrót uchwytu głowice tnące podnoszą się lub opuszczają o 1/16″. Jest to miłe, ponieważ sprawia, że dopasowanie innego wcześniej frezowane kawałki grubości. Na zdjęciu powyżej widać łańcuch, który jest używany do podnoszenia i opuszczania głowic tnących. Napęd łańcuchowy mówi o jakości i trwałości tego urządzenia.

Łatwe w użyciu i czytelne wskaźniki

DW735 posiada dwa wskaźniki, które są łatwe do odczytania i użycia. Wskaźnik usuwania pokazany powyżej pokazuje ile grubości zostanie usunięte, ale również oferuje poręczny wykres sugerujący maksymalną ilość usuwanego materiału na jeden przejazd w zależności od szerokości płyty. Grubościomierz pokazany po prawej stronie pokazuje całkowitą końcową grubość deski po przejściu przez strugarkę.

Grubościomierz działa prawidłowo od razu po wyjęciu z pudełka. W razie potrzeby można go łatwo wyregulować poprzez poluzowanie dwóch śrub i przesunięcie czerwonego znacznika. Ten wskaźnik jest tak naprawdę tylko wizualnym przypomnieniem, jak gruby jest kawałek. Do powtarzalnego strugania wielu elementów do ustalonej maksymalnej grubości użytkownik może użyć ogranicznika obrotowego znajdującego się po lewej stronie urządzenia. Ogranicznik rewolwerowy posiada wstępnie ustawione grubości: 1/8″, 1/4″, 1/2″, 3/4″, 1″ i 1-1/4″. Jest to świetna funkcja, gdy chcemy uzyskać taką samą grubość końcową wielu desek.

Moc

Moc jest trudna do opisania słowami. Wkrótce stworzę również recenzję wideo tego narzędzia, abyście mogli zobaczyć z pierwszej ręki, co mam na myśli mówiąc o mocy! Niedawno zakupiłem kilka kawałków 8/4 klonu, Purple Heart i orzecha włoskiego na deski do krojenia. Deski miały około 10 cali szerokości. Byłem zdumiony, gdy zacząłem moje pierwsze przejście na 1/16″, a strugarka nawet nie jęknęła. Deska po desce DW735 przeżerał warstwę po warstwie drewna z łatwością.

Zbieranie pyłu/wiórów

Jedną rzeczą, której najbardziej obawiałem się przy tym małym strugu było zbieranie kurzu i wiórów. Mam całkiem solidny system zbierania pyłu w moim warsztacie, jednak ilość pyłu i wiórów, które wytwarza strugarka dała mi powody do obaw. DW735 posiada wbudowaną dmuchawę wiórów zamontowaną z tyłu urządzenia. Pomaga ona wypchnąć wióry z urządzenia do rury odpylającej. W połączeniu z odpylaczem tworzy to system, który działa wyjątkowo dobrze.

Jeśli spojrzysz na zdjęcie powyżej, zobaczysz, że dmuchawa wiórów została podłączona bezpośrednio do silnika. Nad ostrzami znajduje się osłona, która łączy się z dmuchawą do wiórów. System ten działa tak dobrze, że kiedy zdjąłem pokrywę strugarki, nie było w niej praktycznie żadnego pyłu, nawet po przepuszczeniu przez nią ponad 100 stóp twardego drewna.

Przyłącze pyłu znajduje się z tyłu urządzenia, nad otworem wylotowym strugarki. Umiejscowienie portu pyłu jest jednym z niewielu zarzutów, które mam do DW735. Ponieważ wąż wchodzi z tyłu urządzenia, znajduje się on bezpośrednio nad deskami wychodzącymi z gotowego końca strugarki. Oznacza to, że musisz trzymać wąż podniesiony i odsunięty, aby deska wychodząca z maszyny nie wpadła na wąż. Jest to drobny problem, ale chciałbym, aby został rozwiązany w następnym modelu.

Zbieranie pyłu i wiórów w DW735 działa bez zarzutu. Za każdym razem, gdy używałem DW735 byłem w stanie zebrać wszystkie wióry i pył. Struganie jest jedną z czynności w warsztacie, która powoduje powstawanie największej ilości wiórów i pyłu. Dzięki wbudowanemu wspomaganiu strug ten jest w stanie z łatwością wychwycić cały pył niezależnie od głębokości cięcia i szerokości deski.

Głowica tnąca z trzema ostrzami

W głowicy tnącej zastosowano trzy ostrza, które są bardzo łatwe do wymiany. Do demontażu górnej pokrywy strugarki, osłony przeciwpyłowej oraz śrub mocujących noże używa się jednego klucza imbusowego. Wymiana ostrzy zajmuje dosłownie tylko około 15 minut i uważam, że jest naprawdę łatwa. Na powyższym zdjęciu widać jedno z ostrzy i śruby, które utrzymują je na miejscu.

Akcesoria DW735

Model DW735X ma w zestawie kilka dodatków, których nie ma model DW735. Otrzymasz dodatkowy zestaw ostrzy i dwa skrzydła podpierające, które łatwo przymocujesz z przodu i z tyłu, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla materiału. Oba te elementy są świetnymi dodatkami i warte są dodatkowej ceny.

Posiadam również DW7350 - przenośny stojak do strugarki grubościowej. Stojak ten jest również wykonany z wysokiej jakości materiałów i dorównuje każdemu z posiadanych przeze mnie stojaków mobilnych. W rzeczywistości, jeśli zamierzasz umieścić strug na stojaku, polecam zakup wersji DEWALT w porównaniu do wersji z rynku wtórnego.

Ogólna wydajność

DEWALT produkuje wiele świetnych narzędzi i rzadko mam problemy z którymkolwiek z nich. W tej sytuacji, strug grubościówkowy DW735 jest niesamowitym narzędziem. W zasadzie powiedziałbym, że jest to jedno z najlepiej działających narzędzi, jakie kiedykolwiek recenzowałem.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy strugałem wszystkie rodzaje drewna od miękkiej sosny do twardego klonu, purpurowego serca a nawet orzecha włoskiego. Za każdym razem, gdy strugałem materiał, wykończenie było tak gładkie, że prawie nie wymagało szlifowania. Łatwość w ustawianiu i struganiu kawałków drewna jest niewiarygodnie imponująca. Połącz to wszystko z bardzo dobrze wykonanym produktem i masz narzędzie, które poleciłbym każdemu.

Jedną z największych bolączek mniejszych strugarek tej wielkości jest skrawanie. Strugałem już ponad 100 metrów bieżących materiału i jeszcze nie znalazłem żadnego wyszczerbienia. Funkcja automatycznego zatrzymania wózka rozwiązuje ten odwieczny problem konstrukcyjny strugów. Mogę mieć tylko nadzieję, że DEWALT będzie oferował ten wspaniały produkt przez wiele kolejnych lat.

Moim zdaniem jest to idealny strug dla małych i średnich warsztatów stolarskich. Jeśli jesteś na rynku na jeden z nich, upewnij się, że umieścisz go na szczycie swojej listy. Nie jesteś pewien jaki strug jest dla Ciebie najlepszy?

Zobacz również