•   Piątek, 4 października 2024
Narzędzia

Klucze udarowe w warsztacie samochodowym. Jakie prace ułatwiają?

Pozwalają szybko i precyzyjnie dokręcać oraz odkręcać dużą ilość śrub. Klucze udarowe to wyposażenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie samochodowym. Ich wykorzystanie pozwala na przyspieszenie i usprawnienie prac. Świetnie radzą sobie nawet z trudnymi do przykręcenia śrubami czy tymi starszymi, gdy wokół ich gwintów pojawiła się już rdza. Stanowią alternatywę dla kluczy ręcznych, ponieważ ich wykorzystanie nie wymaga wykorzystania siły fizycznej. Jakie dokładnie prace są w stanie ułatwić? Przeczytaj, poznaj ich rodzaje, zasadę działania oraz przeznaczenie i wybierz najwyższej jakości klucze udarowe do swojego warsztatu!

Klucze udarowe: przeznaczenie

Profesjonalne klucze udarowe pozwalają odkręcać i zakręcać śruby z wykorzystaniem udaru. Udar to regularne i często uderzenia w przekładnię głowicy, która cały czas się obraca. Wykorzystują one zjawisko tarcia statycznego, które jest silniejsze od tarcia dynamicznego. Tego typu narzędzia generują powtarzalne drgania, które mają wysoką częstotliwość i ściśle określoną moc. Dzięki temu są w stanie szybko poradzić sobie z każdą nakrętką śruby, bez konieczności wykorzystania fizycznej siły pracownika. To sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach samochodowych. Klucze udarowe wykorzystują mechanicy oraz wulkanizatorzy samochodowi. Są one także przydatne dla pasjonatów motoryzacji, którzy majsterkują we własnym warsztacie.

Klucze udarowe dzielą się na:

•    pneumatyczne – to właśnie ten typ kluczy udarowych najczęściej trafia do profesjonalnych warsztatów samochodowych, gdzie wymagana jest wysoka wydajność pracy. Klucze pneumatyczne do pracy potrzebują sprężarki, która je zasila. Są one droższe, ale zapewniają najwyższą niezawodność działania. Są bowiem przystosowane do pracy w trybie ciągłym, dlatego sprawdzają się do profesjonalnego zastosowania, gdzie na naprawę czy wymianę kół czeka kolejka samochodów. Jednocześnie producenci dbają o to, aby były lekkie, poręczne i bardzo dobrze wyważone, co ułatwia wykonywanie nawet bardzo trudnych prac (m.in. z maszynami budowlanymi czy sprzętem rolniczym),

•    elektryczne (akumulatorowe) – działają bez wykorzystania kompresora ze zbiornikiem na sprężone powietrze. Są nieco cięższe, ale pozwalają na wykonywanie prac w dowolnych warunkach (modele akumulatorowe nawet w miejscach bez dostępu do zasilania elektrycznego). Producenci projektują modele wyróżniające się wysoką mocą i momentem obrotowym, co pozwala wykonywać nawet bardziej wymagające zadania. Elektryczne klucze udarowe zapewniają możliwość regulowania prędkości oraz są kompatybilne z szeregiem dodatkowych akcesoriów. Dzięki temu stają się wszechstronnym narzędziem idealnym m.in. dla mobilnych mechaników, warsztatów wulkanizacyjnych, które zapewniają wymianę kół z dojazdem do klienta czy firm budowlanych.

Dlaczego klucze udarowe to niezbędne wyposażenie warsztatu samochodowego?

Wśród wyposażenia warsztatu samochodowego niezbędne są klucze udarowe. Profesjonalne modele hydrauliczne podłącza się do kompresora ze zbiornikiem na sprężone powietrze, który również stanowi wyposażenie większości zakładów mechanicznych. Dodatkowo zespół może wykorzystywać klucze elektryczne bądź akumulatorowe posiadające swoje własne zasilanie.

Klucze udarowe pozwalają szybko i bezproblemowo odkręcać oraz dokręcać wszelkiego typu śruby. W warsztacie, który pracuje na dużą skalę, pracownicy musza mieć dostęp do zaawansowanych narzędzi, które pozwolą im na sprawną wymianę kół oraz odkręcanie i dokręcanie wielu innych śrub. Udary stanowią alternatywę dla narzędzi ręcznych, które wymagają dużego nakładu siły i nie zawsze radzą sobie z każdą śrubą. Klucze udarowe przyspieszają prace i dobrze radzą sobie nawet z zardzewiałymi gwintami, których ręcznie praktycznie nie dałoby się odkręcić.

Warto pamiętać, że do warsztatów samochodowych trafiają pojazdy osobowe i dostawcze (do niektórych także samochody ciężarowe, ciągniki i sprzęt rolniczy, przyczepy, maszyny budowlane i sprzęt do robót ziemnych – np. koparki). Często są one zabrudzone błotem, a wysokiej jakości klucz udarowy stanowi jedyną możliwość, aby pracownicy mogli poradzić sobie z odkręceniem i dokręceniem śrub. Do użytku profesjonalnego niezbędne są klucze o wysokiej mocy i wysokim momencie obrotowym. Takie narzędzia ułatwiają pracę, pozwalają szybko odkręcać śruby, aby dostać się do uszkodzonych części, móc zweryfikować bezpośrednią przyczynę usterki i wymienić wyposażenie na nowe. Pozwalają także sprawnie wymieniać ogumienie samochodowe (np. z zimowego na letnie).

Zobacz również