•   Piątek, 26 kwietnia 2024
Poradnik

Jak ręcznie wypolerować samochód? Kilka podstawowych wskazówek

Każdy właściciel samochodu chce, aby lakier jego pojazdu był błyszczący i jasny. Efekt ten jest tym łatwiejszy do osiągnięcia, im starszy jest pojazd. Problem pojawia się, gdy samochód przez wiele lat uległ zmatowieniu. Jak odjąć lat i sprawić, by samochód lśnił? Polerowanie!

Przygotowania czas zacząć

Przed przystąpieniem do polerowania samochodu należy go dokładnie umyć. Musimy pozbyć się wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń z karoserii. Najlepiej umyć samochód co najmniej dwa razy. Oznacza to, że brudną wodę należy zamienić na czystą. Nawet jeśli zabrudzeń nie ma zbyt wiele, należy co jakiś czas wymieniać wodę, w której moczymy gąbkę, aby nie rozprzestrzenić brudu i drobinek piasku na naszym pojeździe. Im więcej myjemy lakier, tym lepiej. Nie polerujemy pojazdu z resztkami zanieczyszczeń, ale całą operację wykonujemy na czystej powierzchni. Należy ją osuszyć - najlepiej użyć do tego celu ściereczki z mikrofibry. Glinkowanie może być stosowane do czyszczenia lakieru. Pozwala to na usunięcie głębokich zabrudzeń, które trudno zmyć wodą i szamponem. Do takiego czyszczenia należy używać specjalnej glinki, ale nie częściej niż dwa do trzech razy w roku. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Przed rozpoczęciem polerowania należy zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie są pokryte lakierem. Dotyczy to zderzaków z tworzywa sztucznego, akcesoriów chromowanych oraz reflektorów. Zaklej je taśmą w celu ochrony przed pastami ściernymi.

Produkty do polerowania - co wybrać?

Polerowanie wymaga stosowania wysokiej jakości past polerskich. Nie kupuj past polerskich niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą one uszkodzić lakier (pasty takie mogą być ścierne). Lepiej trzymać się zaufanych marek takich jak Troton, Sonax czy K2. Zostały one wybrane ze względu na ich doskonałą wydajność polerowania. Polerowanie samochodów najlepiej rozpocząć od przedmiotów o lekkim stopniu ścieralności. Nie zaleca się jednak używania ich zbyt wielu. Do polerowania wystarczą dwie pasty polerskie: jedna do właściwej operacji, a druga do wykończenia. Istnieją również pasty polerskie, które nie wymagają dodatkowych operacji. Pojedyncze polerowanie pozwoli Ci uzyskać błyszczące, zadowalające wykończenie lakieru. Niezbędny jest również specjalny pad. Pad ten powinien być dobrany w zależności od twardości lakieru. Jeśli nie wiemy, czy lakier jest twardy, czy gładki, najlepiej przyjąć, że tak. W przypadku pojazdów z twardymi powłokami do dyspozycji właścicieli jest tzw. pad "futrzany". Jest on szybko ścierający polerowaną powierzchnię i ma inne właściwości. Do miękkich powierzchni przyda się pad piankowy (tu również rozróżniamy różne twardości pianki) lub pad z mikrofibry.

Ręczne polerowanie lakieru samochodu - czy ma to sens? Dowiedz się więcej na https://detailingobsessed.pl/produkty/gbhl/reczne-polerowanie-czy-ma-to-sens-test-zvizzer-one-polish.html

wypolerowany lakier samochodu

Polerowanie samochodu - praktyka

Po dokładnym umyciu i osuszeniu pojazdu nadszedł czas na jego polerowanie. Zabierajmy się do pracy. Pracujmy tylko na jednej części, np. na drzwiach pojazdu. Nie nagrzewajmy lakieru zbyt mocno. Zachowajmy umiar. W razie wątpliwości dotknij lakieru, aby sprawdzić jego temperaturę. Po skończeniu jednego elementu przyjrzyj się całości, aby sprawdzić, czy nie ma hologramów, cieni i niedoskonałości. Możesz też rzucić na niego światło warsztatowe, aby obejrzeć go pod różnymi kątami. Jeśli widzimy coś, co wymaga poprawy, róbmy to powoli i delikatnie. Pamiętajmy też, że każdy pad może być użyty tylko do jednego preparatu. Najlepiej zanotować, który z nich użyliśmy, aby w przyszłości nie popełnić błędu.

Wykończenie wypolerowanego samochodu

Po wypolerowaniu pojazdu należy go odpowiednio wykończyć. Robi się to za pomocą specjalnego pada, który jest niezwykle miękki. Używa się do tego pasty wykończeniowej. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie lakieru samochodowego. Tutaj przydają się środki ochronne, takie jak woski, płyny i polimery. Na tym etapie należy unikać substancji polerujących. Produkty te powinny być nakładane cienką warstwą, najlepiej za pomocą specjalnego aplikatora.

Czy można samodzielnie wypolerować samochód? Jak najbardziej! Jest to możliwe przy zachowaniu koncentracji i precyzji. Choć może nam to zająć kilka godzin, to osiągniemy ogromną satysfakcję i czysty lakier.

Zobacz również